A történelem során többször is súlyos károkat elszenvedő Szöult ma Ázsia egyik legmodernebb és legélhetőbb metropoliszaként tartják számon. Nem érkeztem ide nagy elvárásokkal, de a hatalmas paloták, égbe nyúló felhőkarcolók és festői hegyek engem is lenyűgöztek.
A japán utam tervezésekor szinte azonnal megállapítottam, hogy a Dél-Korea túl közel fekszik ahhoz, hogy ne adjam hozzá az útitervhez. Oszakából alig 2 óra alatt át is repültem a Korea-félszigetre, ahol az elsődleges bázisom az ország fővárosa, Szöul volt.
Szöul hosszú évszázadokon át volt Korea, majd 1948-tól a Koreai Köztársaság (Dél-Korea) fővárosa. Történelme során többször elfoglalták a félszigetre betörő japánok, legutóbb a XX. század elején. Az ország ekkor 35 éven át volt japán uralom alatt, akik úgy gondolták a koreaiak hamar asszimilálódni fognak a Japán Birodalomba. A II. világháború végével amerikai csapatok szabadították fel a Koreai-félsziget déli részét, benne Szöult is, míg északra a szovjetek vonultak be. Így jött létre Dél-Korea és Észak-Korea mint két önálló állam, ám egyikük sem ismerte el az akkori határokat. 1950-ben végül Észak-Korea megtámadta déli szomszédját azzal a szándékkal, hogy egyesítse a két államot. A koreai háború során Szöul négyszer is gazdát cserélt, épületeinek jelentős része pedig megsemmisült. Az elmúlt 60 évben viszont a város elképesztő fejlődésen ment keresztül. Ma a dél-koreaiak negyede, közel 10 millió ember él itt.
Az elmúlt évszázadok háborúi Szöul történelmi emlékeit sem kímélték, ám jelentős részüket azóta újjáépítették. Hatalmas palotái ma már mind látogathatók, de érdemes szétnézni a belváros felhőkarcolói között is. Szöult többször is Ázsia legélhetőbb városának választották, és nem is ok nélkül. Hangulatos parkjai, folyópartjai és hegytetői is kiváló helyszínek, ha az ember szeretne elvonulni egy kicsit a nyüzsgő utcák zajától. Az itt töltött öt nap során igyekeztem felkeresni a legfontosabb látnivalókat. Az alábbiakban északról dél felé haladva mutatom be őket.
Pukcshon hanokfalu
Ez a csendes környék egy igazán különleges hely Szöul modern metropoliszában, itt ugyanis még ma is tradicionális koreai házak, úgynevezett hanokok sorakoznak. A Pukcshon vagy angolos átírással Bukchon északi falut jelent. A domboldalba épült lakónegyedben egykor magas rangú tisztviselők éltek. Ma ez az egyik leglátogatottabb helyszín Szöulban, aminek a helyiek érthető okokból nem örülnek. Az utcákat napközben tradicionális viseletbe öltözött emberek lepik el, akik sokszor zajosak és megnehezítik a közlekedést.
A viseletbe öltözés különböző látványosságoknál igen népszerű koreai szokás. Egy helyi barátunk, Sujin például nem is értette, mi miért nem bérelünk “hanbok ruhát” a városnézéshez. Biztosan izgalmas lehet korhű viseletben meglátogatni régi utcákat és palotákat, bár a legtöbben inkább fotózkodás céljából öltöznek így fel. Tapasztalataim szerint Kelet-Ázsiában nagyon komolyan veszik a turistafotók készítését, de azt hiszem, a koreaiak űzik ezt a legmagasabb szinten.
Kjongbokkung, az északi palota
A Kjongbokkung (Gyeongbokgung) vagy északi palota a Koreai-félszigetet közel 500 éven át uraló Csoszon-dinasztia első számú rezidenciája volt. Szöul öt palotája közül ez a legnagyobb és a leglátványosabb is. Eredetileg a 14. században építették, ám egy 16. századi japán invázió során porig égett.
A sokáig elhanyagolt rezidenciát a 19. század végén építették újjá. Sokáig azonban ekkor sem tündökölhetett, a 20. századi japán uralom alatt ugyanis ismét jelentős károkat szenvedett. A japánok az épületek többségét elbontották, a trónterem elé pedig egy hatalmas kormányzói épületet is emeltek. Az elmúlt évtizedekben a palotát eredeti formájában állították helyre.
Cshangdokkung, a keleti palota
A Cshangdokkung (Changdeokgung) a másodikként épült királyi palota Szöulban. Akárcsak a Kjongbokkung, ez a rezidencia is leégett a 16. századi japán invázió során, az északi palotával ellentétben azonban ezt a helyet szinte azonnal helyreállították.
Közel 250 éven át szolgált a királyi család elsődleges rezidenciájaként. Ez a legjobban megőrzött palota a városban és az egyetlen, amely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.
Cshonggjecshon
A 20. század háborúi után Szöul gyors fejlődésnek indult, ennek részeként pedig hatalmas építkezések zajlottak. Ennek sajnos a Cshonggjecshon (Cheonggyecheon) nevű patak is áldozatul esett, hiszen befedték és többsávos autópályát húztak fölé. Ez az állapot egészen 2005-ig tartott, ekkor azonban a medret ismét kibontották és egy különleges rekreációs zónát hoztak létre az üzleti negyed toronyházai között.
A projekt sikere ma már egyértelmű. A helyiek és a turisták egyaránt imádják a part menti sétányt, ahol naponta 60 000 ember is megfordul. A patak vize természetes frissítést nyújt a nyári hőségben, a környezete átlaghőmérsékletét 3,5 fokkal vitte lejjebb, és lényegesen javult a levegő minősége is.
Tokszugung, a nyugati palota
A Szöul legeklektikusabb palotája címet én a Tokszugungnak (Deoksugung) adományozom. Ez az egyetlen az egykori királyi rezidenciák közül, ahol tradicionális koreai és nyugati stílusú épületek állnak egymás mellett.
A már említett japán invázió során ez volt az egyetlen palota, ahova a királyi család vissza tudott húzódni. Miután a Cshangdokkungot helyreállították ez a hely második számú rezidenciaként működött.
Mjongdong
A város népszerű bevásárló negyedében felkereshetjük a világ minden táján megtalálható márkák üzleteit. Ez számomra nem sok izgalmat jelent, viszont rengeteg streed food árus is felbukkan itt.
Lehet vásárolni koreai hotdogot, tojásos kenyeret, sült csirkét és mindenféle tengeri herkentyűt is. Én itt is szálltam meg, úgyhogy volt alkalmam ezek közül mindent kipróbálni, és innen gyalogosan is el tudtam érni a legtöbb látványosságot.
N Seoul Tower
A Namszan hegy tetején álló tévétorony Szöul egyik legnépszerűbb látványossága. Az 1971-ben megnyitott építmény tetején egy kilátó működik, de bevallom őszintén, ezt kihagytam, mivel a hegytetőről már alapból remek kilátás nyílik a városra.
Órákig el tudtam itt ücsörögni naplementekor. Ide egyébként felvonóval is feljuthatunk, de a belvárosból akár fél óra alatt fel lehet sétálni. Szerencsére a turistacsoportok elsősorban csak a toronyba mennek fel, így az ingyenes kilátó résznél nem is volt nagy tömeg.
Starfield Library
Nem gondoltam, hogy valaha egy plázát fogok ajánlani úticélként, most viszont úgy éreztem, hogy nem mehetek el szó nélkül a COEX Mall nevű létesítmény mellett. Ha már valahol bevásárlóközpont épül, akkor kínáljon olyan köztereket, mint itt a Starfield Library.
A pláza ezen része ugyanis egy hatalmas könyvtárként funkcionál, ami ráadásul teljesen ingyenes. A közelben ráadásul egy hangulatos buddhista templom is található, amelyet szintén érdemes meglátogatni, ha erre jár az ember.
Koreai demilitarizált övezet
Szöulból több utazási iroda is szervez kirándulást az alig 50 km-re húzódó határszakaszhoz. A Dél- és Észak-Koreát elválasztó 4 km széles övezet déli oldala ma már igazi turistalátványosság, bár azt hozzá kell tenni, hogy a látogatóknak szigorú szabályokat kell betartaniuk. Erről ebben a bejegyzésben írtam bővebben.
További utazós tartalmakért kövess Instagramon, TikTokon és Facebookon is!
Comentários