Kevés olyan különleges hely van, ahol egyszerre élvezhetjük a természet közelségét és a nyüzsgő városi légkört. Innsbruck ilyen. A havas hegycsúcsok között megbúvó osztrák város az elmúlt évek egyik legkellemesebb csalódása volt számomra.
Bár korábban is egészen sokat utaztam Ausztriában, Innsbruckba most jutottam el először. Sokszoros újratervezés után gördültem be egy óváros melletti parkolóba, kimerülten, több száz Salzburgban, Hallstattban és Bécsben készült fotóval a hátam mögött. Ez volt az osztrák túrám utolsó állomása, és azonnal világos lett számomra, hogy egyben a csúcspontja is.
Innsbruck óvárosát mesterséges intelligencia sem generálhatta volna szebbre. Szűk, macskaköves utcái és a szorosan egymás mellett sorakozó színes házai önmagukban is rendkívül látványosak lennének, de a hegyek közelsége még különlegesebbé teszi az összképet. Két nap alatt kényelmesen be tudtam járni a várost, de szívesen maradtam volna tovább is. Az alábbi helyszíneket én biztosan nem hagynám ki.
Arany Tető (Goldenes Dachl)
A város jelképét I. Miksa császár építette a Neuhof nevű császári épület homlokzatán. A 2657 aranyozott rézcseréppel díszített erkély 1500-ban készült el. Egyfajta páholyként szolgált, ahonnan a császár és kísérete az épület előtti téren zajló ünnepségeket figyelhette.
Várostorony (Stadtturm)
Közvetlenül a Neuhof mellett áll a régi városháza épülete, amelyhez egy 51 méter magas óratorony is tartozik. A császári őrség tagjai innen tartották szemmel a várost és környékét.
A 15. századi gótikus építmény ma kilátóként működik. 148 lépcsőfok vezet fel az erkélyre, ahonnan nemcsak az óvárost, hanem a Nordkette-hegységet is megcsodálhatjuk.
Szent Anna-oszlop (Annasäule)
A Mária Terézia utcában (Maria-Theresien-Straße) álló oszlop a bajor csapatok kiűzésének állít emléket. A Habsburgok 1703-ban, Szent Anna napján szerezték vissza Tirolt Bajorországtól. Az emlékmű gyakorlatilag Innsbruck főterének közepén áll, még ha hivatalosan ez nem is tér, hanem egy sétálóutca.
Innbrücke
Innsbruck nevének jelentése: híd az Inn folyón. A középkorban itt épült híd fontos kereskedelmi útvonalként szolgált, így nem véletlen, hogy maga a település is erről kapta nevét. Az eredeti híd sajnos már nem áll, csak egy 1983-ban átadott modern verziója, a kilátás miatt azonban mindenképpen megéri elsétálni erre.
Hofburg
I. Miksa császár hatalmas rezidenciát épített ki a városban, melyet utódai tovább bővítettek. A ma itt álló barokk palota leginkább Mária Terézia ízlését dicséri. Ő egy kápolnát is építtetett férje, I. Ferenc emlékére, aki a Hofburg területén hunyt el.
Innsbrucki dóm (Dom zu St. Jakob)
A Hofburg mellett álló barokk székesegyház egy 12. századi román templom helyén épült fel a 18. században. Ez Tirol egyik legfontosabb barokk épülete. Védőszentje és névadója idősebb Szent Jakab.
Nordkette
Innsbruck egyik különlegessége, hogy közvetlenül a belvárosból visz fel egy felvonó a közeli Nordkette-hegységbe. Három szakaszban juthatunk fel egészen 2269 méter magasra, ahonnan gyalogosan közelíthetjük meg a 2334 méteres Hafelekarspitze nevű csúcsot.
A felvonó nem olcsó, viszont akár fél óra alatt is az Alpok tetején találhatjuk magunkat vele, ráadásul a kilátás is szuper. A honlapjukon lehet tájékozódni árakról és menetrendről. Érdemes figyelni, hogy melyik szakaszra vesz jegyet az ember. Én először nagyon megörültem a tizenkét eurós jegyárnak, majd rájöttem, hogy az csak az első szakaszra szól.
További utazós tartalmakért kövess Instagramon, TikTokon és Facebookon is!
Comentarios